W dniach 16-17.01.2016 r. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji POLNA w Warszawie, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sportu, zostały zorganizowane już III Zawody Eliminacyjne w ramach Ogólnopolskich Zawodów Pływackich z cyklu „Od Młodzika do Olimpijczyka” edycja 2015/2016 dla dzieci i młodzieży w wieku 9-10 lat. Organizatorem zawodów był Akademicki Związek Sportowy - Środowisko Warszawa.

Marta Rakowska uczennica klasy IVA Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku, reprezentująca Sekcję Pływacką VEGA Dobrodzień, udanie rozpoczęła rok 2016. Podczas swojego pierwszego występu w Nowym Roku dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii dziewcząt 10 lat.

Marta podczas zawodów startowała w dwóch konkurencjach: 50m w swoim koronnym stylu dowolnym i 100m stylem zmiennym. W swoich startach Marta zdobyła dwa złote medale uzyskując równocześnie tytuł Najlepszej Zawodniczki Zawodów w swojej kategorii wiekowej. Na uwagę zasługuje fakt, iż już na początku sezonu pływackiego Marta poprawiła dotychczasowe wyniki czasowe w stylu dowolnym. Jest to pozytywny prognostyk u progu przygotowań do rozpoczynającego się właśnie sezonu letniego.

W zawodach pływackich brało udział 314 zawodników - w tym 156 dziewcząt, z 49 sekcji i klubów sportowych, reprezentujących okręgi: mazowiecko-warszawski, warmińsko-mazurski, zachodnio-pomorski, wielkopolski, kujawsko-pomorski, pomorski, małopolski, podlaski, lubelski, łódzki, i oczywiście opolski.

Zawody pływackie „Od Młodzika do Olimpijczyka” w Warszawie cieszą się coraz większą popularnością wśród sekcji i klubów pływackich z całej Polski. Celem zawodów jest promowanie zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju zainteresowań pływackich wśród dzieci i młodzieży.

Opracował: Piotr Rakowski