„Ludzie i góry oczami dzieci” pod taką nazwą projektu spotkali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku i Zakladni Skola w Rymarovie. Dwudniowy pobyt naszych uczniów obfitował w ciekawe działania. Projekt zakładał poznanie piękna czeskiego krajobrazu, przyrody, czyli miejsc, gdzie mieszkają ich przyjaciele z Rymarova.

Gospodarze zabrali nas na spacer w urokliwe miejsca: Droga Krzyżowa w Starej Wsi zrobiona ze starych, porzuconych krzyży, maleńki kościółek i strumyk pod pięknymi górami. Z ogromną radością dzieci obejrzały małą hodowlę psów husky. Te wspaniałe, niezwykle łagodne i wesołe psy wzbudziły ogromne zainteresowanie i radość. Każdy chciał je pogłaskać, przytulić się do zwierzaka. Psy wyczuły przyjaźń naszych uczniów i cierpliwie znosiły uściski i głaskania. Hodowczyni pokazała dzieciom zaprzęg z trzech psów i niektórzy mogli się przejechać na specjalnym „rowerze”.

Te wszystkie pozytywne doznania uczniowie przenieśli na papier, wykonując piękne prace malarskie. Powstały nie tylko piękne krajobrazy, ale także wizerunki pięknych psów husky, czy martwe natury z uroczymi filiżankami na płocie. Z tych prac powstała wystawa na korytarzu szkoły przy ulicy Jelinkowej 1, a najlepsi uczniowie z obu krajów otrzymali cenne nagrody.

Dzieci z Polski i Czech wspólnie bawiły się w sali gimnastycznej, w przyjaznej atmosferze, wspólnie, zgodnie i razem. Czesi pokazali nowe, nieznane u nas gry, w które nasi uczniowie bardzo chętnie zagrali. Zabawa była przednia! Bo przecież tą więź przyjaźni między narodami, budujemy od najmniejszych, lecz najmocniejszych fundamentów – naszych dzieci!