Projekt profilaktyczny „Z czeskimi przyjaciółmi przeciwdziałamy uzależnieniom oraz promujemy zdrowy i aktywny styl życia” jest już od kilku lat realizowany przez uczniów naszej szkoły wspólnie z partnerami z Czech. Co roku też realizujemy inne zadania pod tym hasłem.

Tym razem pani Małgorzata Wronowska, nasz szkolny pedagog, przygotowała film na temat zdrowego i aktywnego stylu życia. Opowiadał o tym, czego unikać w naszym życiu, a co naszemu zdrowiu będzie służyć. Po omówieniu treści obejrzanego filmu, uczniowie z Ozimka i Rymarova zabrali się do kolejnego zadania.

Najpierw musieli odkodować specjalne kody przygotowane przez panią Elżbietę Nawrocką, naszego informatyka. Kody QR to zaszyfrowany tekst za pomocą odpowiedniej strony internetowej, które można odczytać telefonem z aparatem i odpowiednią aplikacją dekodującą QR Droid. Włączając ją, skanujemy kod i mamy gotowy tekst w swojej komórce. Uczniowie w ten sposób wykorzystują swoje telefony do celów edukacyjnych. Tym razem kody QR posłużyły do celów profilaktycznych. Uczniowie w grupach międzynarodowych polsko-czeskich odkodowywali aplikacje i odczytywali hasła. Potem odnajdywali odpowiednie rozsypanki literowe, z których musieli ułożyć odpowiednie hasło. Zadanie było mocno utrudnione, gdyż w kazdym wyrazie brakowało jednej z liter. Dopiero po dopasowaniu wszystkich liter i  wszystkich utworzonych wyrazów ułożone zostało hasło -ZDROWY STYL ŻYCIA.

Po tym trudnym zadaniu przyszedł czas na zajęcia praktyczne z aktywnego stylu życia- zabawy w sali gimnastycznej. Nauczycielka, pani Daria Bejm przeprowadziła kilka zabaw, w ktore włączyli się i dorośli. Oczywiście świetna zabawa była z piłką KIN, ale "latająca Zośka" wyzwoliła pokłady radości i śmiechu.  Wszyscy tak się super bawili, że nie chcieli się rozstawać i iść do domów. Uczniowie z Ozimka i Rymarova, wspólnie, zagrali w siatkówkę przed szkołą, aby jeszcze lepiej się zintegrować. Niestety trzeba było pożegnać się z czeskimi przyjaciółmi, do dnia następnego!