Przez wiele lat nasze KÓŁKO DZIENNIKARSKIE prężnie działało. Odbyło się wiele spotkań z ciekawymi ludżmi, byliśmy w interesujących miejscach, poznaliśmy smak przygody.. i ciężkiej dziennikarskiej pracy! Zresztą, zobaczcie sami!

W ramach projektu profilaktycznego w naszej szkole odbyło się spotkanie pod hasłem „Uczeń bezpieczny, bo mądry, roztropny i grzeczny w roku szkoły zawodowców”. W zgodzie z priorytetami władz oświatowych nasi uczniowie mieli możliwość posłuchać ludzi związanych w swojej pracy zawodowej z bezpieczeństwem innych. Zaproszenie do naszej szkoły przyjęli: prawniczka Ewa Kosowska- Korniak (mama Michała) z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Opolu, sędzia Robert Mietelski z Sądu Okręgowego w Opolu, strażak Marek Elis z OSP Schodnia, policjant Leszek Niedźwiedź (tata Natalki) z Komisariatu  Policji w Ozimku oraz wychowawca Wojciech Jagieła z Zakładu Karnego w Sierakowie Śląskim.

Wszyscy goście opowiadali o specyfice swojej pracy zawodowej, przestrzegali uczniów przed, czasem wydawałoby się prozaicznymi  czynnościami, które  mogą przynieść szkodę i krzywdę, jeżeli nie przemyśli się ich konsekwencji.  Oczywiście, każdy wybiera swoją drogę, która zamierza podążać w życiu, ale obowiązkiem nas dorosłych ludzi jest wskazanie niebezpieczeństw, z których uczniowie mogą sobie nawet nie zdawać sprawy – od niezapiętych  pasów  w samochodzie, po nieodpowiednie używanie komórki lub Internetu. Okazuje się, że takie zdarzenia coraz częściej mają miejsce i znajdują swój finał na sali sądowej.

Nasi goście wskazywali cechy charakteru, którymi powinni się cechować ludzie wykonujący ich zawody. Tłumaczyli także, dlaczego wymienione cechy są takie ważne, tłumaczyli słowa, przedstawiali przykłady z własnego życia. Dla każdego zawodu naszych gości powstały małe tablice, które następnie zaprezentowane zostały na korytarzu szkolnym przed biblioteką.

Na języku polskim tablice te zostały wykorzystane jako pomoce dydaktyczne na lekcji  „Te zawody fascynują” , a uczniowie z klasy VIa opisywali przy ich pomocy charakter człowieka i wzbogacali swój zasób słów.

To spotkanie pokazało uczniom jak należy wystrzegać się błędów i kłopotów,  wskazało niebezpieczeństwa, które mogą ich spotkać i pokazało także jak łatwo i bezmyślnie czasem można skrzywdzić inną osobę. Uczniowie mogli wzbogacić swoje wewnętrzne zasoby o przekazaną wiedzę i doświadczenie zawodowe i życiowe naszych wspaniałych gości. Teraz dzieci wybiorą własną drogę! Prostą?

Zawód - prawnik
Zawód - prawnik
Galeria

Dla ucznia

Najważniejsze informacje dla naszych uczniów. Konkursy, zbiórki, wybory samorządu i nie tylko.

Dla Rodziców

Najważniejsze informacje dla rodziców naszych uczniów. Spotkania, wywiadków, Rada Rodziców, materiały edykacyjne i nie tylko.

Facebook

Odwiedź nas na Facebook !
Logo - program dla szkół
Logo - program dla szkół
 do góry