Dziś jest

Uczeń bezpieczny, bo...

 Uczeń bezpieczny, bo mądry, roztropny i grzeczny - to projekt realizowany przy współpracy z Komisariatem Policji w Ozimku oraz Komendą Wojewódzką Policji w Opolu. Działania szkoły w ramach tego projektu koordynuje pani Grażyna Świercz.

Spotkanie z PRAWNIKIEM

MINIROZPRAWA
MINIROZPRAWA

Prawne konsekwencje naszych czynów

Uczniowie naszej szkoły spotkali się z prawniczką, panią EWĄ KOSOWSKĄ – KORNIAK z  Sądu Okręgowego w Opolu. Pani Kosowska – Korniak jest politologiem, ukończyła z wyróżnieniem studia prawnicze, kiedyś pracowała jako dziennikarka w  NTO, a obecnie w Biurze Prasowym Sadu Okręgowego. To pouczające i bardzo ciekawe spotkanie z Panią Korniak na temat " Prawnych konsekwencji naszych czynów" przygotowała  pani Grażyna Świercz w ramach Szkolnego Projektu Profilaktycznego „Uczeń bezpieczny, bo mądry, roztropny i grzeczny”.

Wspólnie z uczniami Kółka dziennikarskiego przygotowano mini rozprawę sądową na wzór bardzo popularnego serialu fabularno-dokumentalnego. Tym razem akcja naszej minirozprawy dotyczyła umieszczania obraźliwych i krzywdzących  treści  w Internecie. Niestety, coraz częściej spotykamy się z tym zjawiskiem, które może sprawić  naprawdę wiele przykrości i kłopotów.

W sali gimnastycznej, przekształconej doraźnie na salę sadową, odbyła się inscenizacja prawdziwej rozprawy, tym bardziej, że uczniowie mieli na sobie prawdziwe togi sędziów, obrońców i prokuratorów oraz łańcuch sędziowski, które przywiozła pani prawniczka. Toga sędziowska jest czarna z fioletowymi dodatkami, obrońcy mają togi czarne z zielonymi dodatkami, a oskarżyciele  czarne z czerwonymi dodatkami. Formuła uczniowskiego przedstawienia dostosowana była do przebiegu autentycznych rozpraw sądowych.

W rolę sędziego wcielił się Julian Zieliński, natomiast ławnikami byli Vanessa Opiela i Tomasz Zając. Pokrzywdzona Martynka Adamiec z prokuratorem Julią Mikolas oskarżali Natalkę Niedźwiedź, którą bronili obrońcy- Olga Nawarowska i Natalia Nowak. Powołani zostali świadkowie: Mateusz Łapot, Tomasz Paliwoda, Marcelina Nieświec, Patryk Pęcherz i Bartek Stanuch. W roli świadków wystąpili także zaproszeni policjanci z Komisariatu Policji w Ozimku- sierż. Karolina Michalczyk i mł. asp. Słwomir Frąk. Wszyscy świadkowie odpowiadali na pytania Sądu, oskarżycieli i obrońców.  Na zakończenie "sędzia" Julian Zieliński wydał sprawiedliwy, choć bardzo surowy wyrok.

W czasie rozprawy pani Kosowska - Korniak wyjaśniała zawiłości prawa, tłumaczyła z jakich paragrafów Kodeksu Karnego - bardzo grubego zbioru przepisów prawa - pochodzą zarzuty oskarżonej. Były to § 212 KK (pomówienie) oraz § 216 KK ( znieważenie ). Później w czasie swojej prezentacji multimedialnej na temat bezpieczeństwa w Internecie również odnosiła się do zaiscenizowanej rozprawy -  lecz prawdziwego problemu. Przestrzegała uczniów przed zbytnią ufnością w stosunku do osób poznanych w Internecie, przed podawaniem swoich danych i wysyłaniem swoich, czasem bardzo prywatnych zdjęć. Przytoczyła także prawdziwy  przykład z sali sądowej - historię osoby pokrzywdzonej poprzez wykorzystanie jej danych i haseł dostępu.  

To spotkanie było bardzo pouczające, uczniowie wynieśli z niego wiele ciekawych informacji.  Może zapoatrzeni w poznaną wiedzę unikną kłopotów i nie sprawią przykrości innym ludziom- swoim koleżankom i kolegom!

                                                                                                                            Grażyna Świercz

 

 

 

rozprawa_012rozprawa_013rozprawa_014rozprawa_018rozprawa_020rozprawa_021rozprawa_022rozprawa_024rozprawa_025rozprawa_026rozprawa_027rozprawa_028rozprawa_033rozprawa_034rozprawa_038

Facebook PSP1 w Ozimku   FACEBOOK

Wspomnień czar

Konkurs Foto 2015

Konkurs Foto 2014

Konkurs Foto 2013

Konkurs Foto 2012 

 Prezentacja Logo PSP1 

Kalendarz roku szkolnego 2019/2020

Szkoła jest beneficjentem w rządowym programie
Radosna Szkoła
Zobacz jak wykorzystano przyznane środki

 

 

1

 

 

 

Szkoła posiada "Pracownię komputerową" współfinansowaną
z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu
"Pracownie komputerowe dla szkół"

  • Data aktualizacji: 2020-10-21 19:31
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 298 487