Szlakiem zabytków techniki Śląska

"Szczęść Boże" - takim górniczym pozdrowieniem witali się uczniowie klas IV zwiedzający 12.06.19r Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu. Zabytkowa kopalnia, oprócz upragnionego chłodu w upalny dzień, zachwyciła nas piękną trasą wodną oraz ciekawą historią górnictwa węglowego. Dowiedzieliśmy się jak powstał węgiel, jak się go wydobywało w poprzednich wiekach, a jak obecnie, a także, jakie zwierzęta wykorzystywano w kopali i kto strzeże węgla. Aby przybliżyć pracę górników, uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w ich role i pracując w mini-kopalni z dużym sukcesem przeszli cały cykl wydobycia i transportu - w ich wypadku - żwirku;) Bajtel Gruba była sprawdzianem odpowiedzialności, współpracy w grupie oraz integracji zespołu. Sprawdzian ten został zdany celująco! Pomimo ogromnego upału i ciężkiej pracy na grubie, nie zabrakło sił na zabawę w Parku 12C - Parku 4 żywiołów. Dzięki interaktywnym urządzeniom edukacyjnym, uczniowie poznali zasady działania śluz, tam, turbin itp. Po przejściu labiryntu, mogli odpocząć w strefie relaksu. Już planujemy wycieczkę w przyszłym roku szkolnym!

Małgorzata Wronowska