W dniu 02.03.2019 r. w Lublinie zostały zorganizowane Ogólnopolskie Zawody Pływackie - Memoriał im. Henryka Kosakowskiego, których organizatorem był Lubelski Okręgowy Związek Pływacki oraz Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin. W memoriale startowali zawodnicy 12-letni i starsi. Zawody, jako pierwsze w obecnym sezonie pływackim w Polsce, zostały przeprowadzone na pływalni 50m.

W zawodach wystartowała Marta Rakowska uczennica klasy VIIa Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku, która na co dzień reprezentuje Sekcję Pływacką VEGA Dobrodzień.

Podczas zmagań na olimpijskiej długości pływalni AQUA LUBLIN nasza pływaczka czterokrotnie stawała na podium, zdobywając 3 złote medale i 1 srebrny. Dzięki osiągniętym wynikom indywidualnym Marta w generalnej klasyfikacji punktowej FINA na Najlepszą Zawodniczkę Zawodów zajęła drugie miejsce w kategorii dziewcząt 12-13 lat.

Podczas zawodów Marta wystartowała w czterech konkurencjach indywidualnych: 100m i 200m stylem dowolnym, 100m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym, w której zdecydowanie pokonała swoje rywalki. Dwa rekordy życiowe i forma prezentowana przez zawodniczkę to pozytywny prognostyk na progu właśnie rozpoczynającego się sezonu letniego i efekt dobrze przepracowanego zimowego obozu pływackiego w okresie ferii szkolnych.

W pływackim Memoriale Henryka Kosakowskiego w Lublinie udział wzięło 248 zawodników z 29 sekcji i klubów sportowych, w tym reprezentanci narodowej kadry Polski, dla których były to zawody kontrolne podczas trwających przygotowań do Mistrzostw Świata w Pływaniu w Gwangju w Korei.

Udział naszej uczennicy i zawodniczki sekcji pływackiej VEGA Dobrodzień w zawodach sportowych odbył się dzięki wsparciu finasowemu Stowarzyszenia Promocji Pływania VEGA z Dobrodzienia (KRS 0000157060).