Data wydruku: 2025-01-05 06:21:19

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Ozimku

e-mail: www: psp1.ozimek.pl

Uczeń bezpieczny, bo...

 Uczeń bezpieczny, bo mądry, roztropny i grzeczny - to projekt realizowany przy współpracy z Komisariatem Policji w Ozimku oraz Komendą Wojewódzką Policji w Opolu. Działania szkoły w ramach tego projektu koordynuje pani Grażyna Świercz.

Warsztaty z pierwszej pomocy

na warsztatach
na warsztatach

W ramach projektu profilaktycznego "Uczeń bezpieczny, bo mądry roztropny i grzeczny" odbyło się szkolenie z bezpieczeństwa dla dzieci przed feriami zimowymi. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w nietypowych warsztatach. Ich tematyką było bezpieczństwo w czasie ferii zimowycy oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadzili policjanci z Komisariatu Policji w Ozimku - st.sierż. Karolina Michalczyk i st.sierż. Grzegorz Musiał oraz przeszkoleni nauczyciele - Agnieszka Kaczmarek, Violetta Oliwa i Grażyna Świercz. 

Ważnym elementem jest umiejętność wezwania pomocy,dlatego uczniowie poznali numery alarmowe, dowiedzieli się jak wezwać pomoc, odgrywali scenki pod okiem policjantów i nauczycieli. W każdej grupie wiekowej na apelu przećwiczono sposób wezwania pomocy - taka "rozmowa" odbyła się przez...tekturowy telefon. Wskazano uczniom na co w  szczególności należy zwrócić uwagę, gdy dzwonimy po pomoc,  co należy powiedzieć! Potem uczniowie klas I-III otrzymali  tekturowe telefony komórkowe do samodzielnego złożenia, by na nich zapisać sobie poznane numery alarmowe- numery ratujące życie!  Przypomniano dzieciom, że na te numery nie wolno dzwonić dla zabawy!

Trudnym zadaniem okazały sie ćwiczenia na  ośmiu "fantomach" - masaż serca.  Fantom to przyrząd do przeprowadzenia profesjonalnego pokazu udzielania pierwszej pomocy. Nie zawsze udawało się uzyskać taki nacisk na klatkę piersiową fantoma, by usłyszeć charakterystyczne kliknięcie.  Wszyscy uczniowie mogli spróbować wykonać masaż serca na przygotowanych pomocach pod fachowym okiem policjantów i nauczycieli.  Dzieci zobaczyły, co trzeba zrobić, aby komuś uratować życie.

Policjanci omówili także zasady bezpieczeństwa na feriach zimowych, by wyposażyć uczniów w niezbędną wiedzę na ten temat, szczególnie w czasie wolnym od nauki, zachęcając dzieci do rozwagi w czasie zabaw na śniegu i lodzie oraz w domu. Przestrzegano uczniów przed niebezpieczeństwami, które mogą się przydarzyć, gdy nie będą zachowane względy bezpieczeństwa, gdy dzieci będą się bawić nierozważnie, nieroztropnie i niemądrze! Przecież na rozsadek nigdy nie jest za późno!

5 / 7