Klasa 6b dnia 23 lutego na lekcji wychowawczej wybrała się na wirtualną wycieczkę po oczyszczalni ścieków w Antoniowie. Przewodnikiem po oczyszczalni był mój tata Grzegorz, który jest kierownikiem Wydziału Wodociągów i Kanalizacji. Dowiedzieliśmy się, że do oczyszczalni ścieków wpływają ścieki z Ozimka oraz całej gminy Ozimek. Z najdalej oddalonego punktu w gminie, ścieki przepływają do oczyszczalni około 11 km. Tam wpływają do przepompowni ścieków. Na oczyszczalnie trafiają także ścieki dowożone wozami asenizacyjnymi z gospodarstw domowych, które nie są podłączone do kanalizacji sanitarnej.
Gdy ścieki trafią do oczyszczalni to najpierw wpływają do przepompowni ścieków. Następnie są, przepompowane do urządzenia zbierającego odpady stałe – sito piaskownika. Po mechanicznym oczyszczeniu następuje w komorze biologicznej proces pochłaniania pozostałych biologicznych zanieczyszczeń przez bakterie. Nadmiar ciągle namnażających się bakterii zwany osadem z komory biologicznej jest usuwany do solarnej suszarni osadu gdzie jest suszony dla zmniejszenia swojej objętości .Ostatnim etapem oczyszczania ścieków jest tak zwane klarowanie ścieków oczyszczonych. W ogromnym zbiorniku, który pokazał nam Tata, osadnik wtórny, ścieki oczyszczone trafiają do rzeki Mała Panew.
Jest to krótki opis ciekawej wycieczki po oczyszczalni ścieków oraz długiego procesu oczyszczania ścieków. Niestety nie mogliśmy poczuć na własnych nosach obecnych tam zapachów. Mam nadzieję, że w wkrótce wybierzemy się tam osobiście cała klasą.
Paulina Wiench