Data wydruku: 2024-11-21 14:51:58

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Ozimku

e-mail: www: psp1.ozimek.pl

ARCHIWUM 2016/2017

Uzależnieniom mówimy NIE

Sprawozdanie z realizacji

PROJEKT   EDUKACYJNO – PROFILAKTYCZNY

PRZECIWDZIAŁANIE UZALEŻNIENIOM WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

„Uzależnieniom mówimy NIE!”

 

Organizatorzy: Małgorzata Wronowska, Katarzyna Mahari

Uczestnicy – klasa 4a, wychowawca klasy, pedagog szkolny, nauczyciele języka polskiego, przyrody i plastyki

 

Dzięki udziałowi w projekcie profilaktyczno-edukacyjnym „Uzależnieniom mówimy NIE!” uczniowie klasy 4 A Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku poznali w trakcie zajęć z wychowawcą i pedagogiem szkolnym różnorodne uzależnienia czyhające na współczesnego młodego człowieka, takie jak: alkohol, nikotyna, narkotyki, dopalacze, uzależnienia od Internetu i innych urządzeń nowoczesnej technologii. Nauczyli  się także skutecznych metod przeciwdziałania im.

Promując zdrowy styl życia i spędzanie czasu w ciekawy sposób, który pozwala na integrację społeczną i rozwijanie umiejętności interpersonalnych, dzieci pisały listy do rówieśników, w których podawały argumenty poznane na lekcjach przyrody, świadczące o niekorzystnym wpływie używek na zdrowie fizyczne. Przedstawiały w nich także niekorzystne skutki społeczne wynikające ze zbyt intensywnego korzystania z portali społecznościowych. Jako warianty zdrowego stylu życia wskazywały sport, ale także budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, spotkania w gronie znajomych i przyjaciół oraz odwiedzanie ciekawych miejsc.

Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały plakaty związane tematycznie z uzależnieniami, które stały się swoistymi antyreklamami używek. Prace ich zawisły na szkolnym korytarzu i oglądane były przez uczniów z innych klas oraz odbierających swoje dzieci rodziców.

W ramach promowania turystyki uczniowie 4a odbyli dwudniową wycieczkę do Krakowa i Wieliczki, gdzie – oprócz zwiedzania ciekawych miejsc - mieli szansę ćwiczyć NIEUŻYWANIE swoich telefonów i Internetu w kontrolowanych sytuacjach i ćwiczeniach grupowych.

Spędzanie czasu ze sobą, rozwiązywanie problemów, ciekawe rozmowy – choćby o niczym – wzajemna pomoc i wspólne przeżywanie przygód to naprawdę świetna alternatywa dla siedzenia z nosem w telefonie, tweetowania, śledzenia Facebooka czy ucieczki przed codziennością w szkodliwe używki.

 

Katarzyna Mahari