31 maja uczniowie klas I A i IB odbyli wycieczkę do zamku w Toszku. Pierwszym punktem programu była wizyta podziemiach zamku, gdzie duch mnicha zapoznał uczniów z dawnymi narzędziami pracy, odzieżą oraz zawodami wykonywanymi w okresie średniowiecza. Pobyt w ciemnych i zimnych podziemiach zamku był dla dzieci ogromnym przeżyciem, a oglądane postaci uwięzione w lochach wywołały przerażenie i trwogę. Następnie udaliśmy się zwiedzanie wieży, w której znajduje się makieta zamku oraz banknoty i pocztówki z wizerunkiem toszeckiego zamku. Kolejnym punktem programu było obejrzenie multimedialnego spektaklu pt. „Legenda o Złotej Kaczce”, w którym uczniowie poznali dzieje zamku i tragiczny los księżniczki Gizeli. Po przedstawieniu na sali ukazał się duch Białej Damy, który również wywołał wśród dzieci nie lada zamieszanie i strach. Przedostatnim i bardzo ciekawym punktem programu był udział w warsztatach plastycznych, gdzie uczniowie wykonali ilustracje do poznanych legend stylizowane na średniowieczne prace. Na zakończenie wszyscy z apetytem zjedli drugie śniadanie i wesoło bawili się na dziedzińcu zamku. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele atrakcji i wrażeń.

Wiesława Papkalla i Magdalena Dudkiewicz