Tradycyjnie,  w kwietniu, obchodzony jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI. Święto powstało w 1967 r. z inicjatywy Międzynarodowej Izby do Spraw Książek dla Młodych Ludzi.  Data 2 kwietnia jest nieprzypadkowa, gdyż 2 kwietnia 1805 roku w Odense urodził się Hans Christian Andersen,  duński baśniopisarz, którego twórczość zna cały świat. Uczniowie w świetlicy też obchodzili to święto. I chociaż nie czytaliśmy baśni Andersena, to też było ciekawie. Celem tego święta jest promocja literatury dziecięcej i młodzieżowej, dlatego zaproponowałam dzieciom "Legendy kaszubskie".

Dzieci były zasłuchane i  żywiołowo reagowały na zwroty akcji w legendzie.  W pewnym momencie musieliśmy pokazać obwód ogromnego głazu z opowieści, aby to zilustrować potrzebnych było aż dziewięcioro dzieci. Na koniec, każdy odważny uczeń mógł przeczytać krótki tekst napisany po kaszubsku. Oj, łamali sobie język, ale zabawa była przednia oraz bardzo dużo śmiechu i radości.  Wy też spróbujcie. Legendy też się fajnie czyta.