Biorąc udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa klasa I b realizowała projekt pt. „ Mądrze czytają mądre dzieciaki” w oparciu o wybrane bajki z różnych stron świata. Poznawane bajki były dla nas punktem wyjścia do rozmów o wartościach, takich jak: przyjaźń, miłość, zaufanie, odwaga, zgoda, współpraca, sprawiedliwość, uczciwość, zrozumienie dla innego człowieka, otwartość czy wrażliwość. Morał płynący z bajki zamieszczany był w postaci hasła w „Klasowej skarbnicy wartości”. Bajki dostarczały również informacji na temat przyrody i kultury danego kraju. Dzieci wyruszyły w podróż po świecie min. do Togo, Ugandy, Gruzji, na Filipiny. Dzięki tym opowieściom mogły poznawać warunki życia, kulturę i zasady społeczne w różnych rejonach świata. Dowiedziały się także na czym polega „Efekt Domina”. Realizowany projekt oprócz wspólnego czytania i słuchania bajek w klasie zawierał również inne działania do realizacji. Uczniowie prezentowali swoje ulubione książki, zachęcając w ten sposób koleżanki i kolegów do ich przeczytania. Wykonali prace plastyczne do swojej ulubionej bajki oraz uczestniczyli w quizie „ Czy znasz te bajki ?”. Wszystkie zadania uczniowie wykonywali starannie i zaangażowaniem, a wszystko przebiegało przy dobrej współpracy w grupie, w radości i zabawie.

Wiesława Papkalla