Uczniowie dwóch najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku pod opieką pań Violetty Teper i Jolanty Cholewy uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach dydaktycznych, które odbyły się w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.

W pierwszej części wysłuchaliśmy wykładu pt. ,,Tropami naszych przodków i kuzynów – Pierwszy krok ludzkości”, który jest owocem pracy badawczej zespołu naukowców, w którego pracach uczestniczyli prelegenci dr Gerard Gierliński i dr Andrzej Boczarowski. W 2017 roku ogłoszono wyniki badań prowadzonych na Krecie i odkrycie prawdopodobnie najstarszych praludzkich tropów świadczących o dwunożności naszych przodków. Słowu towarzyszyła interesująca prezentacja, która przybliżyła uczniom warunki i sposób prowadzenia badań odkrywczych, a następnie znaczenie tego odkrycia. Obecni zobaczyli zdjęcia pierwszych odcisków stóp, których pochodzenie jest datowane na 5,7 mln lat temu.

Następnie zwiedziliśmy wystawę ,,Tropami naszych przodków i kuzynów” i odbyliśmy podróż śladami naszych przodków w Wehikule czasu, podglądaliśmy życie w Oknach Prehistorii. Na koniec przewodnik opowiedział kilka ciekawostek o ewolucji człowieka, a szczególnie o księciu z kultury mierzanowickiej oraz o Oetzim, który jest najstarszą mumią ludzką i można go obejrzeć w muzeum.

Zajęcia dydaktyczne w PNiEC w Krasiejowie były bardzo ciekawe i doskonale wpisały się w program nauczania podstaw ewolucji w klasie VIII szkoły podstawowej.

Jolanta Cholewa