drugie spotkanie w klasie III B z bajką terapeutyczną realizowane w ramach innowacji czytelniczej „Książka uczy i bawi” odbyło się 7 listopada. Pani Ania przeczytała nam tym razem śmieszną książkę włoskiej autorki Beatrice Alemagna pt. „ Pięciu nieudanych”. Jak wskazuje tytuł, bohaterów jest pięciu, a każdy z nich z nich jest na swój sposób nieudany. Jeden ma dziury w brzuchu, drugi jest złożony na pół, trzeci sflaczały i śpiący bez ustanku, czwarty postawiony na głowie, a piąty felerny. Pomimo tych różnic, żyją zgodnie razem. Pewnego dnia do ich koślawego domu przybył gość- pan Idealny, który postanowił ich zmienić. Szybko jednak okazało się, że jest to niemożliwe i że oni tak naprawdę nie chcą być doskonałymi. Analizując bajkę dzieci doszły do wniosku, że wcale nie trzeba być idealnym, aby być szczęśliwym. Bajka pokazała nam, że niektóre słabości trzeba po prostu zaakceptować, aby żyć razem w grupie i mieć przyjaciół, na których zawsze można liczyć. Po doświadczeniach literackich przyszedł czas na zmierzenie się z kolejnymi zadaniami. Pierwszym było znalezienie sposobu, aby przetrwać na bezludnej wyspie mając do dyspozycji jedynie zapałki, żarówkę i wkłady do długopisów. Pomysłów było wiele, ale najważniejsze okazało się współdziałanie. Podobnie jaki i w drugim ćwiczeniu, gdzie dzieci trzymając się pod ręce i stojąc tyłem do siebie musiały razem usiąść i wstać. Okazało się, że nie jest to takie łatwe, jeśli nie będziemy ze sobą zgodnie współpracować i w razie potrzeby sobie pomagać. Zajęcia w prosty sposób pokazały i nauczyły nas, że akceptując swoje niedoskonałości, pomagając sobie nawzajem, pracując zgodnie i razem możemy osiągnąć wiele.

Wiesława Papkalla