Marszem Śmierci nazywana jest ewakuacja więźniów z położonych na terenie południowej Polski hitlerowskich obozów koncentracyjnych pod koniec II wojny światowej. Ci, którzy mogli się jeszcze poruszać, byli prowadzeni pod eskortą esesmańską na zachód.

Marsze Śmierci, których było kilka, przeszły także przez Opolszczyznę. Zbiorowe mogiły poległych znajdują się m.in. na cmentarzu w Opolu. To tu złożono szczątki ciał ekshumowanych z okolic Burgrabic, Łąki, Kałkowa, Meszna i Koperników.

Uczniowie PSP nr 1 w Ozimku chcąc uczcić pamięć ofiar wysłuchali na lekcjach historii pogadanek informacyjnych na temat ewakuacji obozów, wykonali plakaty tematyczne oraz złożyli hołd poległym zapalając znicze pod Pomnikiem Martyrologii.

/K. Mahari/