W dniu 17.04.2016 r. na terenie pływalni przy Zespole Placówek Oświatowych w Herbach/k Lublińca został zorganizowany Jubileuszowy V Międzynarodowy Miting Pływacki „Szukamy Młodych Talentów” pod patronatem Wójta Gminy Herby dla dzieci i młodzieży w wieku 8 -13 lat.

W zawodach tych wystartowała dwójka młodych pływaków z klasy IVA Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku: Marta Rakowska i Tymoteusz Stasiukiewicz, którzy na co dzień trenują pływanie w Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień.

Podczas mitingu Marta startowała w trzech konkurencjach: 50m i 100m swoim koronnym stylem dowolnym oraz 100m stylem zmiennym. Zdobyła 3 złote medale uzyskując jednocześnie tytuł Najlepszej Zawodniczki Mitingu w kategorii dziewcząt 10 lat i otrzymała okolicznościową Statuetkę Pływacką Mitingu.

Należy podkreślić, iż Marta Rakowska - polubiła w sportowym znaczeniu pływalnię w Herbach, gdzie trzeci rok z rzędu uzyskuje tytuł Najlepszej Zawodniczki Mitingu w swojej kategorii wiekowej. Starty naszej pływaczki w tegorocznej edycji mitingu znalazły się pod wyjątkowo dokładną obserwacją trenerów konkurencji, którzy liczyli na jakiekolwiek potknięcie Marty. Jednak zacięta walka głównie z zawodniczkami z UKS OMEGA Olkusz prowadzona była w duchu fair play, a zwycięstwa Marta zapewniła sobie podczas sportowej rywalizacji na basenie.

Tymoteusz brał udział w zawodach w kategorii chłopców 11 lat. Tymek startował w dwóch konkurencjach: 50m swoim koronnym stylem klasycznym oraz 100m stylem zmiennym, w których zajął odpowiednio 13 i 15 miejsce.

W trakcie tegorocznego V Międzynarodowego Mitingu Pływackiego „Szukamy Młodych Talentów” brało udział 545 zawodników z 46 klubów i sekcji pływackich, którzy reprezentowali pływackie okręgi południowej Polski. W zawodach uczestniczyli również przedstawiciele 2 klubów pływackich z Czech.

Miting Pływacki w Herbach, przeprowadzany wiosną każdego roku, cieszy się ogromną popularnością wśród młodych zawodników. Pływackie kluby mają okazję zaprezentować formę sportową swoich najmłodszych pływaków u progu rozpoczynającego się pływackiego sezonu letniego. Tegoroczne listy zgłoszeniowe zawodników do mitingu zostały zapełnione zaledwie w ciągu czterech dni od ukazania się komunikatu organizacyjnego.

Udział naszych pływaków w zawodach odbył się w ramach realizacji przez Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA zadania publicznego współfinansowanego przez Województwo Opolskie pod nazwą Zapewnienie zawodnikom Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień udziału w zawodach jako wzbogacenie szkolenia treningowego stanowiącego przygotowanie do udziału w zawodach Wojewódzkiej Ligi Miast Opolszczyzny 2016 oraz zawodach mistrzowskich na arenie krajowej.

Piotr Rakowski

Marta