W klasie III b w realizowany był projekt edukacyjny „Pod baobabem - spotkanie z Afryką”, poszerzony o realizację zadań z innowacji czytelniczej "Książka uczy i bawi". Poznając życie, zwyczaje, przyrodę i różnorodną kulturę szukaliśmy informacji w książkach i czasopismach, oglądaliśmy filmy edukacyjne, czytaliśmy ciekawe i pouczające bajki i legendy, słuchaliśmy afrykańskiej muzyki, a nawet sami ją tworzylismy grając na bongosach i djembe. Uczyliśmy się także kilku słów w języku suahili. Na nasze zajęcia zaprosiliśmy siostrę Leonię, która pokazała nam film i opowiedziała o codziennym bardzo ciężkim życiu w Afryce. Dla wielu dzieci ogromnym zaskoczeniem było to co usłyszały i zobaczyły. Nie wszyscy od razu mogli uwierzyć w to, że... nie ma elektryczności i wielu potrzebnych podstawowych rzeczy, tylko niektóre dzieci chodzą do szkoły, bo nauka jest płatna, śpią na ziemi, a często są także głodne, bo jedzą tylko jeden posiłek dziennie! Siostra Leonia opowiedziała dzieciom o działalności wolontariuszy oraz o Kółku Misyjnym działającym w naszej szkole i niesionej pomocy. Spotkanie z „żywą Afryką” było dla dzieci wielkim przeżyciem. Drugą zaproszoną osobą była nasza szkolna bibliotekarka pani Grażyna Świercz, która przedstawiła dzieciom książki o Afryce, znajdujące się w bibliotece. W jednej z nich szukaliśmy między innymi odpowiedzi na pytanie - dlaczego zebra jest paski? Zainspirowani bogactwem uzyskanych wiadomości wykonywaliśmy różne prace plastyczne. Wspólnie z panią Świercz wykonaliśmy lapbooki o Afryce na podstawie wcześniej przygotowanej mapy inspiracji. Przeprowadzone zajęcia dostarczyły dzieciom dużą dawkę wiedzy oraz rozbudziły zainteresowanie światem i chęć niesienia pomocy.

Wiesława Papkalla