Uczniowie klas III a i b w przeddzień Wszystkich Świętych odwiedzali groby w celu oddania hołdu zmarłym. Zapalili znicze pod Pomnikiem Martyrologii obok Domu Kultury oraz na grobie ks.Prałata Gerarda Kałuży.

Jest to dobry moment na refleksję, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Przypominamy uczniom, że tym dniu chodzimy również na miejsca krwawych bitew i na cmentarze wojenne. Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym politycznie, dlatego każdy z nas powinien się pomodlić za poległych za ojczyznę.

Wszystkich Świętych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny to także dobra lekcja dla naszych wychowanków.

Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej obyczajowości. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Dlatego ten szczególny dzień jest dla nas tak ważny, podtrzymujemy dzięki temu naszą pamięć o zmarłych, co pozwala im w pewien sposób być wciąż wśród nas - żywych.

Magdalena Dudkiewicz i Wiesława Papkalla