W czerwcu, w naszej szkole ochodzimy święto patronki MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE!

Maria Skłodowska - Curie jest patronką naszej szkoły. Była wielką polską uczoną - fizyczką i chemiczką. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania  izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków– radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla - w 1903 oraz 1911 roku, a więc należy do grona jedynie czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz.

Zawsze lubiła się uczyć, dążyła do poznania i zrozumienia świata. Mówiła: "Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym".

Maria Skłodowska-Curie we wszystkim była pierwsza:

1) Rozpoczęła naukę na Sorbonie w listopadzie 1891, natomiast 28 lipca 1893 otrzymała licencjat z fizyki z pierwszą lokatą.

2) Jako pierwsza kobieta w historii obroniła pracę doktorską.

3) Jest pierwszą kobietą, która odkryła pierwiastki promieniotwórcze.

4) Jest pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla.

5) Jest pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie.

6) Jest pierwszą kobietą, która uzyskała stanowisko profesora na Sorbonie.

7) Jest pierwszą kobietą, która zrobiła prawo jazdy na samochody ciężarowe.

8) Jest pierwszą kobietą, która dostąpiła zaszczytu i została pochowana na francuskim Panteonie.

9) Jest pierwszą kobietą - uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych.

MINI KONKURS NA TEMAT MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE:

1) Jak zdrobniale był nazywana Maria Skłodowska w dzieciństwie, w domu rodzinnym?

2) Jakie było drugie imię Marii Skłodowskiej - Curie?

3) Jakie pierwiastki odkryła Maria Skłodowska -Curie ?

4) W którym roku zostaje odkryty POLON I RAD?

5) w którym roku nasza szkoła otrzymała imię Marii Skłodowskiej-Curie?

Odpowiedzi można przesyłać na adres: bibliotekapsp1@onet.eu do końca roku szkolnego!

ZAPRASZAM DO UDZIAŁU WSZYSTKICH UCZNIÓW !

W naszej bibliotece znajdziecie też kilka książek o życiu i dokonaniach tej wybitnej Polki -MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE! Zapraszam !