W interesującą podróż z książką zabrała uczniów klasy II B nasza szkolna bibliotekarka- pani Grażyna Świercz. Na początku przedstawiła dzieciom ofertę niezwykłych trójwymiarowych książek, które wzbudziły wielkie zainteresowanie i zachwyt dzieci. Były one przyczynkiem do drugiej części lekcji. Z wielką ciekawością dzieci obejrzały również najmniejszą książeczkę, która znajduje się w naszej szkolnej bibliotece, a która dosłownie mieści się na dłoni. Oglądając książki, dzieci zastanawiały się i szukały odpowiedzi na pytanie „co nam daje czytanie książek?” W drugiej części spotkania pani Świercz zaproponowała dzieciom wykonanie lapbooka, czyli „książki na kolanach”. Lapbook jest  czymś w rodzaju interaktywnej teczki przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa. Zamieścić w niej można  wiadomości na wybrany temat- sport, zwierzeta, rośliny, i co ważne, nie jest to praca zamknięta, bo w każdej chwili można dołączyć do niej nowe informacje i kolejne kieszonki- skrytki. Podczas wykonywania tej pracy dzieciom towarzyszyły niezwykłe emocje, były bardzo skupione i uważne, bo bardzo im się  to zadanie podobało: zrobiły papierowego "hot doga", maleńki notesik, wklejały własnoręcznie poskładane książeczki i skrytki. Tematem naszego lapbooka była oczywiście książka, a wkonując go dzieci mogły wykazać się wiedzą, zdolnościami plastycznymi, kreatywnością i umiejętnością planowania. A co dzieciom udało się stworzyć będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej. Zapraszamy do obejrzenia.

Wiesława Papkalla